תחילת הדרך: במהלך שנת הלימודים הראשונה באוניברסיטה אבי נפטר וזה היה טריגר להמשיך ללימודים היה שם משבר משפחתי וכלכלי במשפה והזד ירבן ואתי לסיים את הלימודי םשיהיה לי מקצוע חופשי.

לאחר לימודיה האקדמאים חיפשה ענת תחום שנוגע לחיים. היא הגיעה למשרד הררי טויסטר ושות שעסק בתחום משפט מינהלי וייצוג רשויות מקומיות. היא נשארה במקום שבע שנים, התאהבה בתחום התכנון והבנייה וייצוג רשויות מקומיות. משם עברה אפיזודה קצרה שביקשה לשנות קריירה והגיעה לחברת שטראוס בתפקיד של מנהלת מוצר. הניסיון הזה החזיר אותה חזרה לתחום המשפטים. בעקבות תיקון לחוק התכנון והבנייה הוקמו ועדות ערר לתכנון ובנייה והיא החליטה להגיש מועמדות לתפקיד. היא עמדה בדרישות והתקבלה. היא היתה צעירה יחסית בסך הכל בת 32 וקיבלה תפקיד מעין שיפוטי כיו"ר הראשונה של ועדת הערר לתכנון ובנייה במחוז תל אביב. עבור ענת זו הייתה הזדמנות מפתיעה שהיוותה עבורה מקפצה מבחינת הקריירה. "התקופה הייתה מאתגרת ומלמדת מאד וזה מה שכיוון אותי באופן מובהק לתחום התכנון והבנייה", אומרת ענת. "שמתי דגש על ניהול הוועדה כמו שאני הייתי רוצה לקבל שירות".

לאחר קדנציה של שש שנים בתפקיד יצאה לשוק הפרטי והצטרפה כשותפה בכירה למשרד יגנס טויסטר בירן ושות. לאחר שש שנים התפרק המשרד וב-2009 הקימה את משרד עו"ד שבבעלותה.

'ענת בירן משרד עו"ד', הוא אחד המשרדי המובילים והידועים היום בתחום התכנון והבנייה והנדל"ן אשר דורג כאחד מחמשת משרדי הבוטיק הטובים ביותר בארץ. המשרד עוסק בדיני תכנון ובנייה, מקרקעין, איכות סביבה, משפט מנהלי ומשפט מוניציפאלי ותחום ההתחדשות העירונית.

פרויקטים מעניינים: ענת תגאה בתפקידה כיו"ר ועדת הערר הראשונה שהוקמה וההצלחה שהביאה את הוועדה וכן במעמד שקיבל משרדה. ענת וצוות משרדה מעורבים במאות פרויקטים ומלווים תיקים משפטיים מורכבים וייחודיים. בין לקוחות המשרד ניתן למנות יזמים, תושבים, דיירים, בעלי קרקע, חברות קבלניות, ציבוריות ממשלתיות ורשויות מקומיות. המשרד מעורב בפרויקטים רבים להתחדשות עירונית תוך ייצוג דיירים ובעלי דירות.

"אנחנו עובדים עם אנשים ושומעים כל הזמן את הסיפוריים האנושיים מעבר לכדאיות הכלכלית של העסקה וזה מה שמנחה אותנו כמשרד, מאד ועד היום. "אנחנו עובדים על הרבה מאד פרויקטים שסייענו להם לצאת אל הפועל וכשאני רואה אותם בנויים, מתעוררת בי הרגשה סיפוק של יצירה. גם מאבקים תושבים מרגשים מאד כשרואים שהצלחנו לסייע ולשפר את איכות חייהם. בסופו של דבר הדבר שגורם לי סיפוק אדיר זה לא שניצחתי באיזה תיק או במציאת טיעון משפטי מפולפל, אלא בהידברות שאנו יוצרים עם תושבים בין הצדדים, בפשרות ובתוצאה שאחר כך".

אדם שהשפיע מאוד: אמא שלי, נחמה רקם. "זו אישיות. היא בעצמה מחנכת ומורה במשך עשרות שנים ומנטורית גם להעצמה נשית ואישית. היא תמיד נתנה לי רוח גבית והניעה אותי עם כל הביטחון שאפשר לקבל. היא גם אישה עם חכמת חיים. עצותיה תמיד טובות  והיו טובות".

חברים מהענף: "מקבלת השראה מכל אדם. 'מכל מלמדי השכלתי'".

יעדים לעתיד: "להמשיך להוביל את המשרד שלי להצלחות ולהיות גורם משמעותי בעולם הזה של ענף הנדל"ן ושל תכנון ובנייה בעולמות המקצועיים שלי. כמו-כן להיות גורם משמעותי להנחלת ידע ואולי בעתיד לתרום גם ברמה במישור ציבורי והתנדבותי".