תחילת הדרך: סיפור חייו של שוחט מתחיל עם בחירת שמו – אילן. בחירת השם היתה אקראית ע"י הוריו שביקשו להנציח את הדודה אילנה שנרצחה באסון מעלות ב-1974. 13 שנה לאחר מכן נמצא מכתב שהשאירה דודתו בו ביקשה שהילד יקרא על שמה. באחת השורות ביקשה עוד: "לחנך את הילד שידע מה המשמעות בחיים".
לאורך חייו שוחט מצא עצמו מגשים את צוואת דודתו, החל מבחירתו כחייל מצטיין בחיל האוויר שלוש פעמים ברציפות ועד היבחרו ליו"ר תא הסטודנטים באוניברסיטת חיפה. בהמשך מילא תפקידים בכירים כמנהל שירות התעסוקה בכל אזור גליל תחתון ומנכ"ל התאחדות התעשיינים בצפון.
בגיל 34 נבחר לראש עיריית צפת ונחשב לאחד הצעירים בתפקיד. שוחט כיהן בתפקיד 10 שנים ונחשב לאחד מראשי הערים המובילים בצפון שבמהלך כהונתו הצליח להביא את אחד ההישגים המשמעותיים לאזור עם הקמת הפקולטה לרפואה בעיר ולהרחבת הבניה של המכללה האקדמית. לצורך הקמת הפרויקט גייס למעלה מ-200 מיליון שקל ממשרדי ממשלה ומקרנות בארץ ובחו"ל.

פרויקטים מעניינים: שוחט נחשב לאחד הלוחמים העיקרים בהעברת הטבות המס לפריפריה. בתקופתו הוציא לפועל את פרויקט 'מצפה ימים' – שכונה הכוללת למעלה מ-2000 יח"ד הנבנות בימים אלה בבירת הגליל ונפתחו בעיר שישה מלונות בוטיק ולמעלה מ-150 חדרי אירוח וצימרים בעיר העתיקה.

תחביב: דיג בנהר הירדן עם חברים ומשחקי מחשב עם הילדים

שני חברים טובים מהענף: אלוף במיל יודקה שגב, ראש אכ"א בעברו ושר האוצר איווט ליברמן.

אירוע שהשפיע על הקריירה: שלג 2013 – אירוע טבע חסר תקדים שהתרחש בתקופת כהונתו כרה"ע. עקב כך היתה העיר סגורה ו"נצורה" למעלה מארבעה ימים ואזרחים רבים היו כלואים בבתיהם ללא חשמל, מים ומזון. "זה  היה אתגר עצום להגיע לכולם ולסיים את האירוע עם אפס נפגעים", מסביר שוחט.

פעילות חברתית: התנדבות בעמותה מקומית שנקראת 'אחי בני ישראל בצפת'. "מדובר בעמותה של חברה צעירים בעלי אידיאולוגיה הפועלים ללא לאות להגיע לאנשים ולחלק להם סלי מזון ובגדי מותגים בצורה מכובדת".

מוטו: תעשה טוב, תחשוב טוב יהיה טוב

יעדים לעתיד: "בהובלת השר לפיתוח הגליל והנגב עודד פורר, להפוך את המשרד רלוונטי, מוביל ומשפיע על צמצום הפערים ושיפור איכות חייהם של תושבי הנגב והגליל".